تبلیغات
دانشجویان عمران کرمانشاه - معرفی ماشین آلات ساختمانی

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.
اصولاً ماشین آلاتی كه در كارگاه مورد استفاده قرار می گیرنند عبارتند از:اصولاً ماشین آلاتی كه در كارگاه مورد استفاده قرار می گیرنند عبارتند از:

الف) ماشین آلات سنگین مانند: لودر، بلدوزر، گریدر، اسكریپر – غلتك، غلتك های استاتیكی و دینامیكی، بیل مكانیكی.

ب)ماشین آلات نیمه سنگین مانند: كمپرسی، آبپاش، جرثقیل كامیونی، تراك میكسر، پمپ بتون فینشر.

ج) ماشین آلات سبك مانند: لندرور، پیكان و غیره

د) سایر ماشین آلات كارگاهی (ماشینهای متفرقه) مانند: ویبراتور – دستگاه بتون بتونیر – موتور جوش – تسمه نقاله – سنگین شكن – ماسه شور و شن شور – ماسه ساز و غیره.

بلدوزر
اصولاً تراكتور وسیله ای است برای هل دادن و كشیدن اسكریپرها – واگنها – غلتكها. اگر به ابتدای این وسیله یك تیغه نسبتاً بزگ هم برای حمل مواد وصل شود و این تیغه ثابت باشد ماشین حاصله بلدوزر نامیده می شود. یك تیغه متحرك باشد به آن آنگلدوزر گویند.

در انگلدوزر، زاویه چرخش در صفحه قائم حدود 30 الی 40 درجه است. همچنین به بلدوزر چرخ لاستیكی مفصل دار و كمرشكن نیز گویند كه این مفصل باعث زیاد شدن قدرت مانور ماشین می شود.

موارد استفاده از بلدوزر، زاویه چرخش در صفحه قائم حدود 30 الی 40 درجه است. همچنین به بلدوزر چرخ لاستیكی مفصل دار كمرشكن نیز می گویند كه این مفصل باعث زیاد شدن قدرت مانور ماشین می شود.

موارد استفاده بلدوزر ها عبارتند از:
1- تسطیح زمین و پاكسازی آنها از بوته و كنده های درخت.

2- جابجاكردن توده خاك به صورت فشار دادن آن تا مسافتی حدود 300 فوت (91.44 m) (توضیح اینكه حدوداً حداكثر فاصله حمل توسط بلدوزر را 90 متر در نظر می گیرند)

3- ایجاد راههای اولیه در كوهستانها و زمینهای سنگلاخی
4- كمك و فشار دادن به اسكریپها
5- پخش كردن خاك در خاكریزها
6- پشته كردن خاك در كنار نهرهای ایجاد شده
7- تسطیح و پاكسازی بقایای مانده از عملیات ساختمانی
8- نگهداری راههای موقت خاكی
9- پاكسازی محل گودال قرضه و گودالهای كف معادن

انواع تیغه های بلدزورها
1- تیغه مستقیم
2- تیغه یونیور سال
3- تیغه كوشن
4- تیغهV شكل
5- تیغه انگل دورز

لودر
اصولاً لودر یا بیل بار كن یكی از مهمترین ماشین آلات ساختمانی می باشد كه در انواع مختلفی طراحی و ساخته می شود. این ماشین از نظر شكل ظاهری به لودر معمولی، لودر معدن، آرم لودر (Arm liader) و اورهد لودر (overhead liader) تقسیم بندی می شود كه به طور كلی در دو نوع چرخ لاستیكی و چرخ زنجیری كه هر دو آنها به صورت هیدرولیكی كار می كنند ساخته شده است. همچنین لودر دارای جامهای مختلفی از قبیل: جامهای معمولی، جام سنگ گیر – جام سنگ گیر – جام كنده گیر – جام پوشال گیر و جام مواد سبك دانه و جام همه كاره است كه هر كدام برای كار مشخص ساخته شده اند. همچنین دو نوع جام یكپارچه و چند پارچه وجود دارد كه نوع چند پارچه آن دارای انعطاف پذیری بیشتری بوده می تواند مانند كلامشان جهت خاك برداری قائم مورد مورد استفاده قرار گیرد. همچنین نوع دیگری از جام وجود دارد كه می تواند عمل تخلیه را از پهلو انجام دهد.

كامیون
كامیون معمولترین روش برای حمل و نقل مواد خاكی است و با انعطاف پذیری زیاد بین پروژه ها سفر می كند و دارای نوع كمپرسی كه مخصوص حركت در جاده و خارج جاده است ساخته می شود كه انواع مخصوص خارج از جاده دارای ابعاد بزرگتر و ظرفیتهای چند صد تنی است.

اصولاً تریلیهای مخصوص حمل خاك از واكن مخصوص حمل خاك به علاوه یك تراكتور یا كامیون تشكیل می شود و مواد حاصل حمل شده در آنها اصولاً از عقب یا كف یا از پهلو تخلیه شده در محل تخلیه كاربرد دارد.

مانند پهن كردن شن در لایه های اساس و زیر اساس میزان بار كامیون یا بار مجاز كامیون به مسائل زیر بستگی دارد:

1- ظرفیت افقی خاك
2- ظرفیت كود شده خاك
3- ظرفیت اندازه گیری شده در كارخانه ساخت ماشین

باید به اندازه ماشینها، بار گیری انجام شو تا از فرسودگی و قدرت مانورشان كاسته نشور در ضمن می توان با اضافه كردن تخته هایی در بالا طرفیت باربند را اضافه كرد.

سیكل حمل مواد به وسیله كامپیون شامل دو سیكل ثابت و متغیر است.
سیكل ثابت: مدت زمان لازم برای بارگیری، حمل، تخلیه، بازگشت، مدت زمان لازم برای نوبت مجدد كامیون.
سیكل متغیر: بستگی به نوع و سرعت كامیون دارد كه در كامیونهای مختلف متفاوت است.

گریدر
گریدر موتور دار اصولاً برای تنظیم شیب – شكل دادن شیبها و تسطیح دامنه خاكریزها و خاك برداریها – كندن جوی و مخلوط كردن و پراكندن مخلوط خاك و مواد قیری به كار می رود. از این ماشین در راه سازی و عملیات ساختمان نیز استفاده می شود. همچنین برای برف روبی و برداشتن لایه های سست سطح زمین (پاكسازی زمین) نیز كاربرد دارد. در ضمن با دقت در عملیات گریدر می توان مقدار قابل ملاحظه ای از هزینه پروژه ها را كم كرد.

اصولاً عمل خاكبرداری از قسمتهای بلند و خاكریزی در گودالها را عمل بالانس (تعادل) گویند و شكل بندی و تنظیم نهایی هر لایه از راه راه عملیات اصلاح گویند.

حداكثر تلرانسها یا رواداریهای قسمتهای مختلف راه كه توسط گریدر تنظیم می شود عبارتند از:
Subgrade (سابگرید) 8-4mm در متر
Sub base (زیر اساس)4-2mm در متر
Base (اساس)1mm در متر
در رویه رواداری mm در متر

كه البته این مقادیر در مورد فرودگاهها و شاهراهها كمتر هم خواهد شد .

توضیح اینكه:
مقدار خطای مجاز قابل قبول در راه سازی را تولرانس یا رواداری گویند.اصولاً اگر در نگهداری و حفاظت جاده ای از گریدر استفاده و در بالا بردن تولید و كم كردن هزینه تأثیر به سزایی دارد و این میزان ازدیاد تولید تا 20% هم می تواند باشد.

انواع غلتكها
اصولاً غلتكها وسیله ای برای متراكم كردن مصالح خاكی و سنگی هستند كه از چهار پارامتر وزن استاتیكی – ضربه – ارتعاش و كنترل برای كوبیدن خاك استفاده می كنند كه وجود این پارامترها بستگی به نوع غلتك دارد. تمام ماشین آلات متراكم كننده وزن استاتیكی دارند و بهترین ماشین برای تراكم یك خاك بخصوص ماشینی است كه از تغییر محل جانبی خاك در اثر تراكم جلوگیری می كند و تغییر حركت جانبی را به صورت تغییر حركت عمودی در بیاورد.

نیروهای ضربه و ارتعاش دارای شكل نیرویی مشخص و مثل هم هستند و فقط فرق آنها در تعداد تواتر آنهاست كه در ضربه تعداد تواتر 10 ضربه در ثانیه و در ارتعاش تعداد تواتر 80 ضربه در ثانیه است. همچنین پارامتر ارتعاش در مورد خاكهای غیر چسبنده از تأثیر بسیار زیادی برخوردار است.

انواع غلتكها
1- پارچه بزی یا زایده دار
2- با چرخ فولادی صاف
3- غلتك پنوماتی
4- غلتكهای لرزنده
منبع:معماری نیوزطبقه بندی: راه و ترابری،

تاریخ : پنجشنبه 18 خرداد 1391 | 09:55 ق.ظ | نویسنده : یونس موسوی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.