تبلیغات
دانشجویان عمران کرمانشاه - کاربرد لیزر در ساخت و ساز

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.
امروزه كاركردهایی متنوع از لیزر می‌شناسیم و شاید عمده‌ترین این كاركردها، استفاده از لیزر در فاصله‌یابی ماهواره‌ای باشد (ادامه در ادامه مطلب)


امروزه كاركردهایی متنوع از لیزر می‌شناسیم و شاید عمده‌ترین این كاركردها، استفاده از لیزر در فاصله‌یابی ماهواره‌ای باشد، لیزر را می‌توان براساس منبع تولید به سه دسته جامد، نیمه‌هادی و گازی تقسیم كرد. لیزر در واقع از هلیوم- نئون ایجاد می‌شود و اولین بار در سال 1961 توسط مخترعی ایرانی به نام پرفسور علی جوان در آمریكا ابداع شده است.

لیزر در ترازیابی كه با گستردگی فوق‌العاده، استفاده‌های فراوان دارد و اگرچه فاصله‌یابی ماهواره‌ای یا SRL، فاصله‌یابی طول‌های بلند از ایستگاه زمینی به ماهواره‌ها، انجام می‌شود و دقت این اندازه‌گیری در هر نسل بهتر شده، طوری كه از حدود 10متر (در نسل اول) به حدود 2میلیمتر (در نسل چهارم) رسیده است، اما چون لیزرهای تك‌رنگ واگرایی ندارند، برای هر نوع امتداددهی در كارهای نقشه‌برداری بسیار مناسبند، به خصوص در موارد بسیار دقیق مثل حفاری‌های تونل‌ها، نقشه‌برداری‌های زیرزمینی برای مترو ... كه نیاز به یافتن نقطه Break through هست و برای اینكه از دو طرف حفاری‌ها به هم برسند، كاربرد قابل توجهی دارد.

نكته اینكه توان و شدت جریان پرتوهای لیزر گازی بسیار كم است و در صورت اصابت با بدن نقشه‌بردار ایجاد صدمه نمی‌كند.

پس در ترازیابی‌های چرخشی (Ratary) كاربرد زیادی دارد. برای استفاده از لیزر در ترازیابی با شاخص، به واسطه‌ای خاص نیاز است.

Detector روی شاخص بالا و پایین می‌رود و به محض دریافت پرتو لیزر گازی، در محل دقیق ارتفاع پرتو می‌ایستد و در واقع ارتفاع را با دقت بالا تعیین می‌كند.

همچنین لیزر گازی در طراحی مسیر و راس قوس و ایجاد خط پروژه كاربرد مناسبی دارد.

منبع : معماری نیوزطبقه بندی: مصالح نوین،
برچسب ها: مصال نوین،

تاریخ : چهارشنبه 30 فروردین 1391 | 10:27 ق.ظ | نویسنده : یونس موسوی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.